Як ми саджанці в Європі купували

На фото: розсадник-садовий центр при саді Карла Форстера у Потсдамі – чудовий товар, гарний сервіс

Як ви вже знаєте, ми опинилися в Європі з двох причин: почалася війна та на запрошення нашої клієнтки з Німеччини, щоб реалізувати для неї наш проект саду, який ми розробили… аж до пандемії, тобто ще три роки тому 😅

Проект сам по собі цікавий – це садиба на 6 га, з віковими деревами та величезним ставком на 1,5 га, перепадом висот більш ніж 20 м та різними мікрокліматичними зонами… але то тема окремої розповіді. 

Зараз про те, що весною на цьому проекті ми висадили понад тисячу (!) плодово-ягідних саджанців для створення плодового саду розтягнутого плодоношення. До речі, на сайті ви можете знайти відгук про цю нашу роботу >>>

Знайти величезну кількість видів та сортів плодових та ягідних культур – так, ми любимо різноманітність 😍 – ще та задачка навіть в Україні. Особливо, коли треба гарна якість та розумні ціни. 🙄 Але ми з цією задачкою впоралися і тут, в Німеччині. Про те, як це було, та яка ситуація з розсадниками зараз у Європі, читайте далі.

Перервемося на рекламну хвилинку з нашим розсадником 😉 Не всі встигли скористатися акцією 3=4, тому ми вирішили продовжити її ще на один день до 3 вересня включно. Отже, купуйте сьогодні, 3-го вересня 3 саджанці, і четвертий буде вам в подарунок!

Повертаємося до проекту. Три дні ми шукали різні розсадники по каталогах та асоціаціях розсадників Німеччини, Чехії та Польщі. Добре, що це ЄС та немає митних кордонів. Дивилися їх асортимент, ціни, репутацію тощо… 

В результаті, найвигідніші умови та найкращий асортимент на сьогодні у розсадниках Польщі – так, за останні 20 років вони наздогнали Німеччину саме по плодових – і по якості саджанців, і по асортименту. А по цінах самі дивіться: якісний саджанець яблуні в Німеччині коштує щонайменше 30 євро, в Чехії – від 7-8 євро, а в Польщі – від 3 евро! Як-то кажуть, є різниця 🙏 особливо, якщо йдеться про декілька сотень саджанців. 

Отже, відібрали ми 3 польських розсадники (три, тому що в одному-двох не було всього, що нам було треба з асортименту). Попередньо домовились з ними про саджанці, їх наявність, та вирушили у відрядження до Польщі – за 800 км від нашого саду. Так би мовити, подивитися на місці, що будемо купувати 🤓

Ми у Польщі – роздивляємося наше замовлення 🧐

Важко було, по-перше, спілкуватися, ми не знаємо польську мову, вони не знають англійську, українську та російську, по-друге, дочекатися від них адекватих відповідей, щодо наявності та цін по їх асортименту. Все якось дуже довго та зовсім не клієнт-орієнтовано 🙄 Потім ще один з розсадників, у якому ми хотіли взяти журавлину та брусницю, нас взагалі підвів – пообіцяв, але не поставив. Прийшлося у терміновому порядку шукати та замовляти ці ягідники у декількох розсадниках у Чехії – це до нас ближче, всього за 300 км.

Ще одне питання виникло, коли ми вже були у Польщі, – це доставка до Німеччини. Якщо по Польщі – то без проблем, доставити можуть навіть безкоштовно. Але в Німеччину – не все так просто 🙄 Але й тут ми знайшли варіанти) Основну доставку таки зробили поляки, частину забрали самі з Чехії, і останні саджанці відправили транспортною компанією DPD – все доїхало прекрасно. 

Плодові саджанці з Польщі – деякі дерева 3 й більше метрів заввишки. У багатьох вже є квіти…

Всі рослини були в контейнерах і спокійно чекали посадки, потребуючи поливу кожні 2-3 дні, адже погода стояла аномальна для цієї місцевості – сухо та спекотно. За два місяці ні одного дощу! 

Які висновки з нашої закупки:

  1. Як не дивно, у нас в Україні дуже конкуренто-спроможні розсадники саме з плодових культур. Тож, нам треба цінувати те, що маємо. І асортимент величезний, і ціні вдвічі дешевші ніж у Польщі) Ще й перебирати можемо, тут беру, а там не беру, бо дуже довго чекати треба на відповідь… Сервіс у нас таки краще)
  2. Попит на саджанці у Європі – досить пристойний. Якщо виходити на ринок з конкурентною пропозицію, то можна знайти свого покупця. Тож, якщо митні барьєри прибрати, то можна досить непогано заробити на поставках саджанців у Європу.
  3. А от нашим садовим центрам ще треба вчитися, як продавати рослини. І в Празі, і в різних містечках Німеччини декоративні саджанці у продажу дуже гарної якості, коштують трохи дорожче, але сервіс все-таки кращий. Наприклад, фотогалерея нижче – з торговельної площадки розсадника Карла Форстера біля його саду-музею у Потсдамі. Дуже рекомендуємо відвідати!

Будиночок з кассою на виході з розсадника

Ось такі таці, щоб набирати саджанці, – ми б собі навибирали, але до України далеченко та й машина малувата 🤣

Зручно дивитися на рослини та їх відбирати – не треба нахилятися

Кожен вид та сорт має велику табличку з його характеристиками

Буква P означає, що весь асортимент у розсаднику відсортований за алфавітом. Починаємо цей рядок з Penstemon 😉

Гарні рослини у своєму цвіті строять там, де їх добре видно й хочетьс купити

Красивий стіл

Флокси – наулюбленіший вид рослин Карла Форстера як селекціонера. “Сад без флоксів – це помилка”, – казав він. Вивів понад 70 сортів.

Етикетки – у кожному горшечку

Організація торгівлі – на висоті, тут є чому повчитися у німців

P.S. Про те, як ми висаджували тисячу плодових саджанців на проекті – наступного разу)

Посадка брусниці на проекті у НІмеччині

Карл Форстер, наше життя, проекти, розсадник, саджанці

Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вадим Лузьянов
Вадим Лузьянов
1 рік тому

да, есть чему поучиться

Підписатися на новини від Закоханих у сад у вашому месенджері:

Item added to cart.
0 items -
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину