Хурма – Їжа Богів

має рости у кожному райському саду 😀

ОПИС

Diospyros (латинська назва хурми) перекладається з грецької як їжа богів, або божественний вогонь 🔥

👉 Ви знали, що хурма – це найпоширеніший фрукт на планеті Земля⁉ Сімейство хурми (інша назва ебенові) налічує 726 (!) видів. Але на більшій частині території України можуть стійко рости та плодоносити лише 2 види: хурма віргінська та хурма гібридна (від схрещування віргінської та східної).

З 1991 року хурму вирощують у Національному ботанічному саду ім.Гришка (м.Київ), а з 2005 року там ведеться селекція, і вони вже вивели 3 сорти віргінської хурми!

Отже, хурма віргінська (родом із США) має найбільшу морозостійкість, може переносити заморозки до –25…–30°С, іноді до –35°С.

Це дерево висотою до 8-10 м з темно-сірою або коричневою корою. Рослина дводомна (є чоловічі та жіночі екземпляри), хоча деякі екземпляри однодомні (самоплідні).

Дуже врожайна культура: доросле дерево може давати до 50-100 кг смачних плодів, причому щороку!

При насіннєвому розмноженні плодоносити починає з 4-7 років (залежно від сорту).

Живе віргінська хурма до 100-150 років.

У природному саду:

 • добрий медонос,
 • підщепа для культурних сортів хурми східної чи гібридної,
 • рослина-піонер на занедбаних ґрунтах, хурма тіньовитривала, тому може довгий час рости в підліску,
 • плоди служать кормом для багатьох тварин та птахів,
 • не уражається ні хворобами, ні шкідниками і не потребує будь-яких обробок.

Світлолюбна, жаровитривала, зимостійка. Віддає перевагу кислим і нейтральним (pH 5-8) легким ґрунтам. Вологолюбна, але мириться із сухістю ґрунту. Коренева система глибока стрижнева, погано переносить пересадку.

Плоди хурми віргінської

солодкі та насиченого смаку

Плоди віргінської, або американської хурми: їстівні і за своєю поживністю стоять вище всіх інших плодів помірного кліматичного поясу.

Вони значно меншого розміру, але при цьому більш солодкі і насиченого смаку, ніж у східної хурми привезеної з теплих країн, плоди якої продаються на ринках і в супермаркетах.

У її плодах міститься до 44% цукру, пектин, яблучна кислота та інші компоненти. Використовуються у сирому вигляді, як сухофрукти, і для кондитерських виробів.

Плоди мають насичений ромовий смак, але терпкий до повного дозрівання. Якщо ви ніколи не пробували незрілу хурму, ми не рекомендуємо це. Хоча незрілі фрукти використовують для лікування лихоманки та діареї.

Стиглі плоди використовуються в традиційних американських рецептах варення, печива, тістечок, заварних кремів, а висушене смажене насіння використовується як замінник кави.

З листя хурми, багатого на вітамін С, можна заварювати чай, – нейтральний з приємним присмаком. Чай має сечогінний ефект, здатний знижувати тиск і навіть полегшувати геморой.

Нектар із квітів хурми є гарним харчовим ресурсом для таких запилювачів, як бджоли. Це основне джерело нектару принаймні в п’яти штатах США!

Ця, поки що екзотична для наших садів, культура хурми віргінської стовідсотково має стати невід’ємною частиною будь-якого харчового природного саду.

Відео: у пані Наталі на Чорній горі (Закарпаття) є хурмовий сад на 300 дерев 60(!) видів та сортів… але найсмачніша, яку вона споживає щодня – це хурма віргінська 😀

Декоративність

Осіння краса яскравих плодів

Дерева дуже красиві, пік декоративності під час плодоношення. Після дозрівання шкірка плодів темнішає, аж до чорного кольору, та стає гофрованою, схожою на шкуру алігатора.

Форма крони округла, зі струнким стволом. Листя велике довжиною 8-15 см, шкірясте, осіннє забарвлення золотисто-багряне.

Красиві, декоративні, мальовничі, невеликі та середні дерева придатні для живоплотів і шпалер, забезпечують бджіл нектаром і пилком.

Вирощування хурми

посадка та догляд

Що найголовніше треба знати при вирощуванні хурми в Україні?

1. Підбір видів та сортів. Великі плоди — не для нашого клімату, краще обирати дрібніші сорти з гарними характеристиками зимостійкості. Для всієї України – це хурма віргінська, для південних областей – також хурма гібридна. А східна (азіатська) хурма росте лише у деяких районах Закарпатті та південному березі Криму.

2. Коренева система. Саджанці хурми з відкритим коренем погано приживаються, взагалі хурма погано переносить пересадку. Тож, копати саджанець треба глибоко, коріння не можна пересушувати при транспортуванні, та й все одно у рослин з пошкодженим коренем менша зимостійкість, більшість гине у перший рік. Для 100% приживлюваності рекомендуємо починати вирощувати хурму саме з сіянців хурми віргінської у контейнерах. Бажано використовувати саджанці віком 1-2 роки!

3. Молодий саджанець вимагає захисту в зимовий період перші три роки у зв’язку з тим, що його кора дуже гігроскопічна, вона вбирає вологу від снігу. Коли при відлигах кора намокає, а вночі замерзає, саджанці тріскаються і гинуть. Тому важлива ізоляція кори дерева від снігу – укриття молодого саджанця агроволокном або коробом. Поступово, з віком, кора дерева стає грубішою і не так сильно страждає.

Восени верхівки зелених пагонів можна прищипнути, щоб покращити визрівання. Важливим є обов’язковий вологозарядковий полив, що допоможе хурмі підготуватися до зими.

4. Місце посадки та мікроклімат. Хурма любить тепло та затишок, тому забезпечте для хурми сонячне місце, яке по можливості захищене від вітру.

5. Сорти бувають самоплідні, але зазвичай видова віргінська хурма буває як чоловіча, так і жіноча, тому для забезпечення кращого запилення, навіть для самоплідних форм, хурму слід висаджувати групами по 3-5 дерев.

Коли краще саджати? Відкритий корень виключно тільки весною, саджанці з закритою кореневою системою – можна і весною, і восени.

Хурма віргінська невибаглива до ґрунту, але любить достатньо дреновані. Переносить більш вологі умови, ніж більшість фруктових дерев. Поливайте дерева за потреби, поки вони добре не приживуться. Хоча дорослі дерева, як правило, стійкі до посухи, їхні плоди можуть опадати під час сухої погоди.

Як правило, більшість дерев хурми потребують невеликої обрізки, особливо коли вони плодоносять. Обрізка обмежується контролем розміру дерева, видаленням мертвих, хворих і пошкоджених гілок.

Як виростити хурму з насіння?

При весняному посіві насінню необхідна стратифікація:

 1. Замочити насіння у розчині НВ-101 (1 крапля на 1 л) + Фітоцид t 18-25°С.
 2. Щоденна зміна води з промиванням насіння кожні 12 годин протягом 4 днів.
 3. Перемішати насіння з вологим агроперлітом (1:1 за обсягом) з додаванням розчину НВ-101 та закласти у поліетиленові пакети. Помістити в холод (t до +5°C) на 3-4 місяці.
 4. Перевіряти насіння раз на 1-2 тижні, контролювати чи не з’явилася цвіль.
 5. Після стратифікації насіння пророщують при температурі не менше 25°С (оптимально 28°С), або відразу висівають у гряди чи контейнери з пухким ґрунтом.
 6. Насіння може сходити не дружно, повільно, проростання може продовжуватися кілька місяців.
 7. Через кілька місяців (влітку) великі та добре розвинені сіянці вже можна висаджувати на постійне місце. Невеликі сіянці можна залишити на дорощування у контейнерах.

Відео: видова хурма віргінка родить навіть у Білорусі!

Ціна саджанців

В наявності дворічні саджанці (сіянці) хурми віргінської різних сортів, вирощені з насіння, висота від 10-15 см. Із закритою кореневою системою у глибокому контейнері 2 л.

Ціна: 170 грн.

При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 150 грн.
– 5-9 шт. по 140 грн.
– від 10 шт. по 130 грн.

Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.

Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.

Item added to cart.
0 items -
0
  0
  Ваша корзина
  Ваша корзина пустаПовернутися до магазину