Кедрова Сосна арманда

ДЕКОРАТИВНА
АСИМЕТРИЧНА КРОНА

ОПИС

Сосна Арманда, також називають сосна Армана чи Арманді (Pinus armandii), або китайська біла сосна, – це сосна, яка походить з Китаю, північної М’янми, Гімалаїв і північного Тайваню. Вона росте у горах на висоті від 900 до 3500 метрів. Полюбляє там вапняні, піщані, кам’янисті та безплідні ґрунти.

Зустрічається в багатих на види змішаних хвойних лісах і поєднується з різноманітними ялинами, ялицями, модринами та дугласією.

Сосна Арманда дуже невибаглива і відносно морозостійка. В ботанічних садах імені Гришка і Фоміна в Києві сосна Арманда прекрасно росте в віці 30-40 років, пережила зниження температури до ‒32°С, фактів примерзання або вимерзання не зафіксовано.

Походження назви: на честь Армана Давида (1826-1900), французького натураліста, місіонера у Китаї.

Висота дерева: до 20-25 м (в природі до 35 м), росте швидко.
Шишки: циліндричні, мають довжину 10-15 см. Після повного дозрівання набувають червонувато-коричневого кольору.
Хвоя: по 5 шт. в пучку, яскраво-зелена з блакитними смужками для продихів, завдовжки 8-15 см. М’якенька, дещо звисає, – декоративна та оригінальна.

Сосна Армана виростає великою і розлогою. Бічні гілки напрочуд горизонтальні на дуже великій відстані від стовбура. Це створює образ рівної, але відкритої, майже пагодової крони. Виглядає дуже красиво і мальовниче, це прекрасне дерево для великих природних садів!

В ущільненій посадці дерева ростуть набагато швидше, стовбури стають стрункими і звільняються від сучків. Так, сосна Арманда постачає деревину для столярного виробництва Китаю, а також целюлозу та скипидар.

Крім того, ця сосна є одним з найважливіших дерев в Азії для виробництва їстівного насіння, які ні в чому не поступаються насінню кедрового горіха сибірського чи корейського кедрів.

Міцний стрижневий корінь утворюється на водопроникних ґрунтах. Це робить сосну Арманду надзвичайно стійкою до штормів. На неродючих і щільних ґрунтах з високою часткою каменів коріння стає трохи більш плоским, але все одно потім розвивається основний центральний корінь.

Плоди

Делікатесний
Кедровий горіх

Насіння сосни Арманди, яке дозріває в жовтні, має довжину приблизно 10-12 мм і ширину 7-8 мм, їстівне в сирому та смаженому вигляді. Чудовий аромат ванілі та трохи смоли – ці горішки є абсолютним делікатесом.

Їх можна чудово використовувати у соусі песто чи в салатах. У Китаї насіння дуже популярні в різноманітних рисових стравах.

Горіхи багаті ненасиченими жирами і тому дуже корисні для серця та кровообігу. По суті, вони ні в чому не поступаються відомим нам кедровим горіхам і можуть використовуватися так само!

Але є й свої переваги у горіхів сосни Арманди:

  • Шкаралупа тонша, ніж у горіха сибірського кедра і, тим паче, корейського.
  • Дерево рано входить у плодоношення, у культурі зазвичай на 9-10 рік, в залежності від умов вирощування, насамперед родючості ґрунту.
  • І нарешті, гарно плодоносить майже кожного року. Тобто ви завжди будете з врожаєм, на відміну від відомих нам кедрових сосен, де врожайними є кожний 2-3-й рік.

Шишки мають довжину до 20 см, мають високу декоративну цінність і можуть використовуватися в сушеному вигляді для будь-яких композицій!

Важливо знати, що одне дерево сосни Арманди практично не дає плодів.

Для гарного плодоношення необхідна хоча б друга рослина, а краще група із 4-5 сосен, щоб вони могли запилювати кожна кожну вітром!

Декоративність

Довга м’яка Хвоя та
оригінальна крона

Неймовірно красива сосна для природного саду!

По-перше, це хвоя особливого красивого темно-зеленого і блакитного мерехтливого кольору. Голки зібрані у пучки по 5 шт. – довжиною до 15 см, м’які, податливі та неколючі. Здається, що ця сосна вільно летить на вітрі.

Потім, крона. Доросле дерево має циліндричну крону, але під впливом вітру та інших факторів крона стає пухко-розлогою, несиметричною та нерегулярною.

Це знахідка для любителів природних садів, тому що гарно уживається і виглядає як з хвойними, так і з листяними породами дерев. Може бути солітером, і рости в групі, і навіть у алеях.

Кора спочатку світло-сіра і гладка. Пізніше вона стає темно-сірою і лускатою. Гілки також надзвичайно гладкі. Спочатку вони стають зеленими, а потім стають світло-сірими.

Якщо ви хочете створити азіатський сад, ви також можете використовувати сосну Арманду. Її можна ідеально сформувати навіть у красивий бонсай, точніше ніваки!

Ви також можете зрізати прирости цього року цілеспрямовано, щоб гілки сильно розгалужувалися. У поєднанні з камінням і дерев’яними компонентами – справжня перлина!

Відеоурок. Сосни кедрові: Арманда та інші (з курсу “Створення природного саду від А до Я”)

Вирощування

посадка та догляд

Особливості: сосна Арманда росте на будь-яких ґрунтах, особливо на піщаних, пухких, кам’янистих або неродючих. Вона настільки міцна і здорова, що її можна використовувати будь-де: дуже добре справляється з посухою, спекою, холодом і вихлопними газами! Крім того, її можна обрізати та формувати.

Для посадки шукайте місце з великою кількістю сонця, ці сосни зовсім не терплять тіні. Також вони не люблять застою води та перезволоження, тому в глинистих ґрунтах потрібен дренаж та розпушення ґрунту.

Вирощування з насіння: Висівати потрібно тільки свіжозібрані горіхи (цього року). Зберігати до грудня-січня в холодильнику в пакеті з перлітом або іншим субстрату.

Десь у січні треба замочити насіння протягом 1-3 днів, два рази на день міняти воду. Коли насіння потоне, ставити його на стратификацію: з нашого досвіду достатньо 2-х місяців у вологому агроперліті при температурі 0…+5°С. Потім вже в холоді сосна Арманда починає дружно проростати. Див. на фото.

Насіння треба висіяти у горщики або, що краще, в глибокі контейнери (висотою 20-25 см), – адже проростки мають потужне стрижневе коріння. Та й при пересадці сіянець може травмуватися і загинути.

Найкращий субстрат для вирощування: торф або компост (перегній) + грубозернистий пісок (річковий) + садовий ґрунт у рівних частинах 1:1:1. Також бажано додати до цієї суміші агроперліт у співвідношенні 1:10.

Сіянці потребують достатнього освітлення, гарно ростуть на сонячному місці. Не переносять перезволоження, тому поливати треба помірно.

Посадка та догляд за саджанцями: висаджувати на постійне місце краще саджанці 2-3 річного віку. Вибирайте захищене від вітру місце, яке гарно прогрівається.

Готувати яму під посадку у 2 рази більшу, ніж розмір контейнера. Добре пролийте яму водою (особливо, якщо ґрунт сухий), на дно додайте компосту, перемішуючи з землею. Важливо при посадці зберігати цілісність кому та не заглиблювати кореневу шийку.

Перші роки рекомендується на зиму укривати саджанці агроволокном та захищати ґрунт від перемерзання, наприклад, мульчувати соломою.

Краще висаджувати саджанці групою – для кращого перезапилення. Схема посадки: відстань між дорослими рослинами – від 3-5 м, але можуть рости й ближче. Для максимальної декоративності й плодоношення рекомендована відстань 8-10 м. Пересадку у дорослому віці сосни не люблять.

Ціна саджанців

В наявності 2-х річні саджанці сосни Арманди, висота 10-15 см. Із закритою кореневою системою. Зимували надворі у контейнерах, загартовані. Приживлюваність 100%.

Ціна: 170 грн.

При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 150 грн.
– 5-9 шт. по 140 грн.
– від 10 шт. по 130 грн.

Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.

Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.

Підписатися на новини від Закоханих у сад у вашому месенджері:

Item added to cart.
0 items -
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину