На фото: Черешня в правильному місці – захищеному від вітру і морозів. На ній було найбільше плодів і вони дуже великі! ✦
Просте начебто питання у заголовку 😉 і кожен садівник, що себе поважає, знає на нього відповідь:
- Спочатку йдемо в садовий центр або на ринок. Зараз ще з’явилися інтернет-магазини, є olx, де вигідних пропозицій вистачає… хоча від цього простіше не стає 🙄
- Купуємо або замовляємо там цікаві рослини – що сподобалося і захотілося.
- Потім садимо – де душа забажає і де є вільне місце 😂
Що відбувається потім, ви теж знаєте 😅
1. Саджанець може бути поганої якості або просто «наркоманом», напханим добривами. Тоді у нього великий шанс не прижитися на новому місці або довго мучитися. Реанімація допомагає не всім…
Чуємо від своїх клієнтів:
– “Три рази вже купую хурму – не приживається…”
– А яку хурму ви купували?
– Ну там, корольок і шарон…
– 🤣 По-перше, таких сортів немає, а по-друге, східна хурма у нас просто не зимує.
2. Ваші рослинки – виросли. Але не того сорту, або навіть не того виду. Наприклад, купували малюка, а виросло величезне дерево. Або плоди дрібні й зелені, хоча на фото були великі й червоні. А може, чомусь, плодів взагалі немає. З екзотами типу ківі, полуничного дерева або гранатів обдурювання взагалі часто-густо. Шкода не стільки грошей, скільки втраченого часу і розбитих надій…
3. Якщо рослини купуються спонтанно, а це найчастіше саме так і відбувається, то і місце під їх посадку вибирається за таким же принципом 😎 і, як результат, сад перетворюється у щось спонтанне, малофункціональне або естетично непривабливе, по типу: «я його зліпила з того, що було, – а потім що було, те й полюбила» 🤣
4. А тепер за рослинами доводиться доглядати: розпушувати ґрунт, поливати, обробляти препаратами – добривами та отрутою, – обрізати, вкривати на зиму і т.д. З кожною рослиною роботи стає більше, часто догляд за садом починає забирати весь вільний час. Або приходить в жалюгідний стан…
Замість задоволень, насолоди та відпочинку отримуємо сад, який вимагає багато турбот і робіт… 😢
Добре, якщо у вас всього 6 соток саду, а якщо ділянка від 25 соток і більше???
5 кроків до дизайну вашого саду
Нумо розбиратися по кроках, як правильно, — щоб догляду менше, а сад ставав кращим, красивішим і врожайнішим.
👉 Крок 1. Усвідомте, що рослини – це живий будівельний матеріал
Горіху пекан все дарма. Не боїться посух, росте без поливу, навіть в перший рік не поливали, тому що далекувато від дому наш пекановий гай) ✦
Ваш сад – це ваш великий будинок. Щоб вам в ньому було добре, потрібно підібрати правильні рослини та посадити в правильному місці. Все, як і в вашому будинку, – ви ж не будете робити його стіни з оздоблювальних матеріалів, а фундамент з кроков для даху?
Крім того, з рослин насправді можна будувати живі кімнати і навіть будинки! Погугліть арбоархитектура.
Загалом, вивчіть властивості рослин, починаючи з найбільших — дерев. Їх пересунути навряд чи вийде. Найкраще – це вивчати наживо, дивіться на них в дорослому стані 😀
👉 Крок 2. Випишіть корисні властивості рослин для свого саду
Перші ягоди в саду – полуниця, лісова суниця і жимолость ✦
Наприклад, крім декоративності, ароматів, ягід і плодів, рослини можуть дати вам тінь, вітрозахист, живопліт, захист від пожежі, поліпшити ґрунт, знезаразити і очистити повітря в саду. А також – кращі ваші ліки, чаї та прянощі, нектар для бджіл, паливо (ціни на газ серйозно подорожчали…), середовище для проживання птахів, деревину на меблі, жердини тощо.
Далі, складайте свою базу корисних рослин, в якій відзначайте дані про форму (тривалість життя, розмір), про корисне використання і про пристосованість умов (клімат, ґрунт тощо)
Важливо! Для створення стійкого саду, тобто вашого надійного будинку, вам потрібно зібрати в саду велике видове різноманіття деревних і багаторічних рослин – хоча б 300 (!) видів на 1 га.
Ще раз відзначимо, вам потрібно не 30 видів деревних в саду, як зазвичай проектують ландшафтні архітектори, а 300, тобто на порядок більше!!!
👉 Крок 3. Врахуйте обмеження
Достигає врожай на тій черешні, що на головному фото (див. вище) квітувала ✦
Наприклад, такі:
➡ у вас можуть бути невідповідні ґрунти (наприклад, кислотність або механічний склад) і клімат.
➡ рослини можуть неконтрольовано розростатися (інвазивні) або бути отруйними.
➡ для маленької ділянки вибирайте невеликі рослини, навіть для 1-го ярусу.
➡ доцільність, з урахуванням витраченої праці, кількості врожаю, а також часу, який потрібен для того, щоб даний вид подорослішав.
Крім цього, враховуйте ступінь деградації (відновлення) екосистеми вашого саду, опади та вологість повітря, рівень ґрунтових вод та інші мікрокліматичні характеристики.
Якщо будь-яка рослина, яку ви хочете у себе завести, не відповідає цим обмеженням вашої ділянки, то її краще не використовувати. Або навпаки, з розумінням того, що вам доведеться «танцювати з бубном» біля цієї рослини, все-таки її вибрати 😲
Знайте, що у вашому саду можуть рости сотні та, навіть, тисячі видів дерев і кущів. Ми рекомендуємо вибирати тільки ті, які відповідають вашим обмеженням. Так, якщо в саду грунт піщаний, то і садіть рослини, які добре ростуть на піску. І ви в 10-100 разів зменшите свою роботу в саду по догляду, тому що такі рослини будуть рости самі та, головне, будуть гарно рости, ще й вас радувати.
👉 Крок 4. Визначтеся, де брати рослини
Це тема окремої розмови. За рідкісним видам – найкраще брати у перевірених садівників-практиків, які проконсультують і будуть зацікавлені в тому, щоб їх саджанці у вас прижилися!
І ще, з свого досвіду скажемо. Якщо ви хочете завести у себе екзотику, яка виходить за ваші обмеження, то вирощуйте такі рослини самі з насіння – з народження вони будуть звикати до вас, до ваших умов і, в цьому випадку, шанси вижити та радувати вас багаторазово збільшуються!
Рекомендуємо для природного саду, особливо на великій ділянці, завести свій невеликий розплідник. Ви істотно заощадите, отримаєте багато рослин і кращої якості. Це стосується в т.ч. і плодових: наприклад, абрикоси та персики добре передають властивості при вирощуванні з насіння, – при цьому хворіють такі персики набагато менше!
👉 Крок 5. Розмістіть рослини в правильному місці
Фацелія на городі – дуже корисна рослина. І ґрунт покращує, і ніяких бур’янів нема ✦
Це саме цікаве і творче в саду. Ви малюєте живі картини, використовуючи засоби, якими нас наділив Творець: рослини, волога, ґрунт, тепло, повітря, вітер… картини, які змінюються від сезону до сезону, і які з кожним роком можуть ставати все краще і краще!!! І для цього в першу чергу потрібні ваші думки й ваші слова. Так-так, рослини чують і відчувають вас!
І ще, на правильне розміщення рослин впливають десятки факторів. Від ярусности, орієнтації по сторонах світу і напрямку схилу, наявності вітрових і теплових “пасток” – до інтенсивності росту («скелет» і «одягу» саду), посадочних схем і композицій рослин, їх тіньовитривалості або любові до світла, їх типів запилення, термінів цвітіння і плодоношення…
Якщо щось не врахувати, то потім або доведеться пересаджувати, або обрізати, або додатково доглядати, або … залишити як є, нехай виживають як-хто-може … 😱
Майстер-клас з дизайну природного саду
У січні 2022 року ми провели дводенний майстер-клас “Ландшафтний дизайн у природному саду”, на якому детально розглянули всі ці кроки, щоб допомогти вам вибрати правильні рослини і посадити їх в правильному місці. Так, щоб ваш сад став вашим кращим творінням і радував не тільки вас, але і всіх, хто буде торкатися до Вашого саду.
Після майстер-класу ви намалюєте план свого саду самостійно й може навіть краще, ніж якби звернулися до пересічного ландшафтного дизайнера. Ви зробите сад по-природному, і такий сад буде максимально самодостатній і стійкий в довгостроковій перспективі. До того ж вимагати від вас менше витрат праці та часу.
І вже точно будете знати відповідь на питання, так які ж то рослини і куди їх посадити у вашому саду!
Детальніше про майстер-клас за посиланням >>>
Дякую!