МИГДАЛЬ ПЛОДОВИЙ
смачний та корисний горіх
ОПИС
Мигдаль звичайний, або плодовий (Prunus dulcis, раніше Amygdalus communis), вирощують для отримання плодів. Мигдаль вважають горіхом, але насправді це кісточковий плід. Тобто, за товарною ознакою, мигдаль – це горіхоплідна культура, а за ботанічною – це родич вишні, сливи та персика, – є кісточковою плодовою культурою.
Дерево мигдалю походить із Середземномор’я та Середньої Азії, воно з’явилося у цих районах задовго до нашої ери. Єгиптяни плоди додавали в хліб, який їв фараон, а стародавні римляни вважали, що ці горішки приносять удачу і благословення молодятам.
Сьогодні мигдаль також зростає у Каліфорнії, Китаї, на Кавказі, у виноградниках Словаччини, у Чехії. В Україні традиційно вирощують у Криму, а нещодавно промислові посадки мигдалю з’явилися в Одеській, Донецькій та Київській областях!
У зоні природного поширення мигдаль звичайний росте в умовах гірського клімату, причому рослини розташовуються переважно на схилах південної експозиції, на ґрунтах з гарним дренажем, невеликими групами по 3-4 дерева чи куща на відстані 5-7 м один від одного. Так формування рослин відбувається влітку за умов недостатньої вологості.
Мигдаль звичайний – це дерево висотою до 5-6 м, або чагарник 2-3 м. Тривалість життя 50-60 років, а при гарному догляді перевищує століття.
Для більшості садівників в Україні вирощування мигдалю солодкого, що дає смачні та корисні плоди, – це щось незвичайне та екзотичне. Однак на значній частині території нашої країни вже є непогані умови для мигдалю, а подальші зміни клімату будуть тільки сприяти посадкам, – тож насправді це дуже цікава та перспективна культура.
Мигдаль рано починає плодити – на 4-5 рік при вирощуванні з насіння. А вже на 10-й рік виходить на повне плодоношення, в середньому одне дерево дає близько 6-12 кг чищеного горіха. На ринку мигдаль цінується – 10 євро за кг.
Досить невибагливий, не переносить лише дуже глинистих, кислих ґрунтів або солончаків, та гине від перезволоження. Посухо- та морозостійкий (переносить до –25-30°С), але чутливий до весняних заморозків.
Крім смачних та корисних плодів, мигдаль вирощують у саду завдяки його квітуванню: ніжно-рожеві квіти утворюються рано навесні, до розпускання листя, схожі на японську сакуру!
Це відмінний медонос – найбільш ранній з плодових. Бджоли збирають з нього багато нектару (до 40 кг з 1 га) і червонуватий пилок.
Оскільки термін життя мигдалю невеликий (пік урожайності припадає на 15-20 рік), можна садити у саду ущільненою посадкою разом із фісташкою або з виноградом. Також крона мигдалю розлога і негуста, пропускає світло, тож не заважає розвиватися іншим плодово-ягідним рослинам. Можна висаджувати як декоративну ґрунтозахисну рослину.
Мигдаль – це символ процвітання та багатства у багатьох країнах і навіть континентах. Свято квітучого мигдалю відзначається 16 лютого. Цей день визнаний всесвітнім днем мигдалю та відзначається в Ізраїлі, Іспанії, Італії, Китаї, Марокко, Португалії, США (Каліфорнія).
Плоди
мигдальний горіх
Існує два різновиди мигдалю звичайного: гіркий та солодкий. Мигдаль солодкий, який на відміну від гіркого, має кісточку з ядром винятково приємного солодкуватого смаку. Але гіркий має більш виражений характерний мигдалевий аромат та більше корисних речовин, тому також знаходить своє використовується у кулінарії та медицині, крім того, з нього роблять ефірну олію для косметичних цілей.
Мигдаль входить до ТОП-5 найкорисніших для здоров’я горіхів, особливо для людей зайнятих інтелектуальною працею. Ядра мигдалю допомагають чоловікам зберігати свою чоловічу силу, а жінкам нормалізувати гормональний фон, покращити стан шкіри, нігтів та волосся.
Особлива користь для вагітних і матерів-годувальниць: мигдаль зміцнює імунітет і дозволяє уникнути простудних захворювань.
Висока харчова цінність: багате джерело вітамінів та мінералів, позитивно діє на серцево-судинну систему, нормалізує обмін речовин та покращує зір. Останні дослідження виявили ще одну користь: щоденне вживання мигдалю сприяє виробленню корисних бактерій у шлунково-кишковому тракті, які покращують травлення.
Кулінарне застосування: мигдаль можна вживати як окрему страву, з сіллю або цукром (медом). Цей горіх чудово підходить для прикраси десертів, надання пікантного смаку салатам, відвареним або обсмаженим овочам. Мелений мигдаль використовується у випічці та для надання густоти супам, гуляшу та соусам.
З мигдалю також можна приготувати безліч ексклюзивних і смачних страв.
Урбеч із мигдалю – густа масляниста паста з протертого мигдалю, що прийшла до нас із кавказької кухні. Виготовлена з мигдалю без додавання цукру. Має насичений горіховий смак.
Це чудове джерело вітамінів та білка, що важливо для щоденного збалансованого раціону. Можна використовувати при приготуванні випічки, десертів, кремів або просто як намазку на хліб.
Мигдальне молоко домашнє – відмінна альтернатива звичайному молоку тваринного походження. Цей рослинний напій гідно оцінять люди, хто страждає на непереносність лактози, постує чи є веганом. Мигдальне молоко використовують при лікуванні туберкульозу та для відновлення сил.
Протягом багатьох століть на півночі Іспанії з мигдалю готують рослинний молочний напій орчату. Приготувати такий напій можна за лічені секунди, виходить смачне молоко, що практично не відрізняється за смаком від звичайного.
Мигдальне печиво класичне – дуже смачне, дуже хрумке, з насиченим мигдальним смаком. Усього 5 хвилин на заміс тесту (яєчний білок, цукрова пудра та мигдальне борошно) та 15-20 випікання в духовці.
Марципан – суміш тертого, порошкоподібного мигдалю з цукровою пудрою. Ця суміш, де цукор становить від однієї третини до двох п’ятих, дає справжню, класичну марципанну масу, що настільки добре формується без будь-яких добавок, що склеюють, що з неї можна штампувати цукерки, в т.ч. в глазурі.
Декоративність
Зворушливе та чисте цвітіння
Квітучий мигдаль видно здалеку – дерево висотою до 4-6 м повністю посипане великими білими або світло-рожевими квітами 3-4 см у діаметрі. Квіти з’являються раніше листя на початку весни. Триває цвітіння близько 3-4 тижнів.
А ніжний тонкий запах медового пилку і свіжості, який видає мигдаль, що квітне, відчувається навіть на відстані!
Знаменита картина Вінсента ван Гога “Квітучий мигдаль” – одна з його останніх робіт.
31 січня 1890 р. Тео ван Гог написав Вінсенту про народження сина, якого назвали Вінсент Віллем на честь дядька. Вінсент ван Гог одразу ж взявся до роботи над картиною, яку мав намір подарувати своєму молодшому братові. За задумом Вінсента полотно мало висіти над ліжком подружжя і символізувати початок нового життя. Цим обґрунтовано вибір сюжету полотна — гілки мигдалю починають цвісти дуже рано і є провісниками весни.
Вирощування мигдалю
посадка та догляд
Що потрібно, щоб виростити це дивовижне дерево у своєму саду та отримувати з нього врожай?
1. Правильний посадковий матеріал. Найбільш морозостійкими і посухостійкими будуть рослини вирощені з насіння, без порушення кореневої системи. Причому насіння необхідне з гірських дерев!
Краще підбирати пізньоквітучі сорти (не раніше квітня), щоб вони не потрапляли під поворотні заморозки.
Саме такий гірський морозостійкий мигдаль, витримує до –30°C, ви можете замовити у нас.
2. Урахування особливостей вирощування. Мигдаль – теплолюбна, посухостійка рослина, невимоглива до ґрунту, успішно росте на кам’янистих, глинистих та чорноземах. Не терпить кислих ґрунтів та перезволоження.
Для отримання врожаю потребує перехресного запилення бджолами (хоча є й самоплідні сорти).
Тому для посадки знайдіть на ділянці найтепліше та сонячне місце, бажано захищене від вітру. Уникайте низин. На глинистих ґрунтах забезпечте дренаж, щоб не було замокання кореневої системи.
Висаджуйте поряд (близько 5-7 м) не менше 3-4 дерев для запилення. Мигдаль запилюється за допомогою комах, тому на ділянці, що використовується під мигдальний сад, повинні знаходитися вулики: не менше 4 вуликів на один гектар.
3. Гарний догляд. Для прекрасного розвитку в перший рік обов’язково забезпечте полив, мигдаль – це вологолюбна культура, хоча й дуже посухостійка та жароміцна.
Мигдаль також любить родючий, пухкий і якісний ґрунт, тому забезпечте йому гарне харчування, якщо у вас бідний ґрунт. Для цього внесіть у ґрунт по периметру крони органіку, перегній, мікоризу, – рекомендуємо зробити грядки Розума – це вирішить проблему і живлення, і вологозабезпечення.
І останнє, вирощуйте мигдаль із насіння самостійно, з любов’ю – такі рослини будуть рости для вас, раніше вступатимуть у плодоношення, та прагнутимуть дати кращі плоди, в яких зібрані корисні речовини саме для вас, вашого здоров’я!
Як виростити мигдаль з насіння?
- Вимочити насіння у воді 7 днів при t 18-25°С, змінюючи воду двічі на день або частіше. Останній раз рекомендуємо замочити насіння у розчині НВ-101 (1 крапля на 1 л) + Фітоцид або у слабкому розчині марганцівки.
- Змішати насіння з вологим субстратом (агроперліт, мох) та покласти в зіп-пакет або герметичний контейнер у холодильник на 2 місяці.
- Перевіряти насіння раз на 1-2 тижні, контролювати чи не з’явилася цвіль.
- Після закінчення терміну стратифікації помістити насіння в ємність з перлітом або піском, накрити стретч-плівкою і залишити при температурі 20-25°С до прокльовування (на 2-3 тижні)
- Перевіряти вологість субстрату та насіння, зволожувати при необхідності.
- Насіння посадити в контейнери з пухким ґрунтом.
- Набивка контейнерів: на дно – дренаж (керамзит) мінімум 2-3 см, потім підготовлена пухка ґрунтосуміш. Контейнери потрібні глибокі, бажано щонайменше 30 см.
- Через кілька місяців (влітку) великі та добре розвинені сіянці вже можна висаджувати на постійне місце. Невеликі сіянці можна залишити на дорощування у контейнерах.
Відео: мигдаль родить навіть у Білорусі!
Ціна саджанців
В наявності однорічні саджанці морозостійкого мигдалю, вирощені з насіння, висота від 60-70 см. Із закритою кореневою системою у глибокому контейнері 2 л.
Ціна: 150 грн.
При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 130 грн.
– 5-9 шт. по 120 грн.
– від 10 шт. по 110 грн.
Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.
Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.