На фото: Мадейру можна назвати “банановою республікою”, адже експорт бананів – друге основне джерело доходу жителів острова ✦
Почнемо історії про наші ботанічні подорожі з усіма улюблених бананів. Ми звикли бачити їх на полицях супермаркетів, але на острові за 1000 км від материка нам вдалося подивитися, як вони ростуть. А це абсолютно дивовижне видовище )
Одне гроно важить від 30 до 70-80 кг) утримати в руках майже нереально ✦
Мадейру можна назвати “банановою республікою”, адже експорт бананів – друге основне джерело доходу жителів острова. За різними даними, на острові близько 1300 гектарів бананових плантацій. Причому вирощують їх не великі корпорації, а місцеві жителі і зустріти їх можна навіть на крихітних присадибних ділянках.
Банани на острові ростуть, як в Україні картопля. Особливо багато їх на півдні острова, де клімат тепліше і більше сонця.
Завдяки щасливому випадку ми потрапили в регіон з найбільшою кількістю бананових «ферм», які можна було розглянути, помацати і навіть спробувати на зуб. Ці ферми знаходяться недалеко від столиці острова, міста Фуншал.
Рельєф на острові близький до гірського, тому для вирощування бананів всі схили терасовані з ярусами, викладеними камінням.
Близько 3 годин ми гуляли по лабіринтах бананових ферм, де прямо над головою звисали величезні бананові грона.
Хто не знає, банан – це трава, тільки гігантська, від 6 до 12 м заввишки з їстівними ягодами. Здається, що у бананів є стовбур як у дерева, але при найближчому розгляді видно, що це довгі листя до 3 м, що ростуть немов нашаровуючись один на одного.
Бананові джуглі ) ✦
Коріння у бананів можуть відходити в сторони до 5-6 м в пошуках води, але в більшості господарств на острові для кращих врожаїв організований полив трубами з так званих «левад» – іригаційної системи, яка була прокладена по всьому острову для розвитку сільського господарства (більш детально про левади в наступному пості).
Так росте листя бананів, утворюючи “стовбур” ✦
Скільки часу проходить до початку плодоношення? Як ми дізналися, процес не швидкий. Через 8-10 місяців рослина зацвітає. З’являється довгий цветонос, на кінці якого розквітає фіолетового або бузкового відтінку велика квітка.
Ось в її основі й зав’язуються по колу ягоди банана.
Від однієї квітки виростає до 300 плодів вагою від 30 до 70-80 (!) кг. Утримати в руках одне гроно мені було не під силу. Звідси цілком закономірно, що біля кожного стовбура стоять дерев’яні підпори для того, щоб стебло не поламався під вагою грон.
З добрив ми побачили навалені купи органіки.
Оскільки клімат острова дозволяє, то на Мадейрі плодоношення бананів – безперервний процес. Поруч з великими екземплярами всюди видно малюків. У дикій природі, коли відмирає одна рослина, з кореня поруч виростає наступна.
Так рослина пересувається по лісах зі швидкістю півметра на рік. Фермери на острові прискорюють цей процес, зрізуючи старі стебла після достигання.
Самі грона для більш швидкого дозрівання загортають в поліетиленові пакети, а потім все ще недозрілі зрізають.
Зіпсовані банани відправляються на корм тваринам, а свіжі грона їдуть в Євросоюз на полиці супермаркетів, де їх з’їдають європейці.
Загалом, для такого любителя бананів, як я, це було захоплююча пригода. Дуже цікаво було відстежити весь цикл від маленького паростка до величезного стебла з плодами…
Тепер моя любов до бананів ще більш трепетна і сподіваюся найближчим часом приступити до експериментів по вирощуванню бананів у себе) Кому цікаво дізнатися про вирощування бананів в наших краях – можна організувати й такий пост )
P.S. До речі спробувати стиглі мадейрівські банани нам так і не вдалося, на плантаціях ми звичайно відірвали собі парочку, але вони були зеленими. В магазині більша частина бананів лежала зеленою також, і ціна на них на острові – від 2 євро, що вдвічі більше, ніж в Україні. Такі ось чудеса )
Дійсно, райський острів 😎