Як виростити хурму у своєму саду?

Як часто ви чули: “Хурма у нас не росте! Пробували вже кілька разів, нічого не виходить!!!” За нашими оцінками, так вважає 80-90% тих, хто купував сортові саджанці хурми 😲

Питання перше: чому хурма гине? І друге питання, головне: як гарантовано виростити хурму у своєму саду?

Про це й поговоримо сьогодні.

1. Вибір виду та сорту хурми

Плоди віргінської, або американської хурми: за своєю поживністю кращі за інші плоди помірного кліматичного поясу

Хурма налічує сотні або навіть тисячі видів та сортів! Переважна більшість саджанців, представлених у розсадниках та інтернет-магазинах, – це щеплені саджанці східної або гібридної хурми (напр. Росіянка, Нікітська бордова, Божий дар та ін.), які можуть рости тільки на Закарпатті або на півдні України. Ці сорти взагалі не підходять для клімату центру, сходу і, тим більше, для півночі нашої країни – вони успішно вимерзають у молодому віці 😢😢😢

Щоб гарантовано вирощувати та отримувати врожай – вирощуйте хурму віргінську. Хоча її плоди суттєво дрібніші, але вони солодші, при повному дозріванні насиченого ромового, навіть трохи карамельного, смаку. А за своєю поживністю – кращі за інші плоди, що ростуть в наших садах.

Родом ця хурма із США, де дика росте у лісах і є одним із основних постачальників нектару для бджіл! Морозостійкість вражає – їй не страшні морози до –30°C. Аматори вже вивели багато різних сорти віргінської хурми, наприклад, хурма сорту Білогір’я успішно плодоносити навіть на північ від Харківської обл.

Хурма гібридна у Національному ботсаду ім.Гришка

З 1991 року хурму вирощують у Національному ботанічному саду ім.Гришка (м.Київ), а з 2005 року ведеться селекція, і у нас виведено 3 сорти віргінської хурми!!!

Які переваги хурми віргінської?

Дерева хурми віргінської дуже урожайні та красиві

  • Врожайність та скороплідність: доросле дерево може давати до 50-100 кг смачних плодів, причому щороку! Дає плоди починаючи з 4-6 років (залежно від сорту) при насіннєвому розмноженні. Живе віргінська хурма до 100-150 років.
  • Декоративність: дерева дуже красиві, пік декоративності під час плодоношення. Форма кроні округла, зі струнким стволом. Листя велике завдовжки 8-15 см, шкірясте, осіннє забарвлення золотисто-багряне.
  • Хурма світлолюбна, жаростійка та зимостійка: переносити морози до -25…-30°C, іноді до -35°C. Тіньовитривала: може довгий час рости у підліску.
  • Рослина-піонер на занедбаних ґрунтах. Віддає перевагу ґрунтам кислим та нейтральним (pH 5-8), легким. Вологолюбна, але мириться із сухістю ґрунту. Коренева система глибока стрижнева, погано переносити пересадку. Гарний медонос.

Нектар із квітів хурми є гарним харчовим ресурсом для таких запилювачів, як бджоли. Це основне джерело нектару принаймні в п’яти штатах США!

2. Тип кореневої системи саджанця

Інша причина, чому гине хурма, – це відкритий корінь! Саджанці хурми з відкритою кореневою системою, особливо після транспортування поштою або підсихання, мають дуже слабке приживання. При посадці восени шанси вижити для таких саджанців наближуються до нуля 😢

Максимальне приживання мають саджанці кореневласні (нещеплені, сіянці з насіння), вирощені із закритою кореневою системою, бажано у великому контейнері (від 1-2 л). Хоча такі саджанці зазвичай мають невеликий розмір, але завдяки тому, що немає пошкоджень кореневої системи, вони мають максимальну морозостійкість та життєздатність!

Хурма віргінська у контейнерах, однорічка

Бажано використовувати саджанці віком 1-2 роки.

3. Укриття на зиму

Молодий саджанець вимагає захисту в зимовий період перші три роки у зв’язку з тим, що його кора дуже гігроскопічна, вона вбирає вологу від снігу. Коли при відлигах кора намокає, а вночі замерзає, саджанці тріскаються і гинуть. Тому важлива ізоляція кори дерева від снігу – укриття молодого саджанця агроволокном або коробом. Поступово, з віком, кора дерева стає грубішою і не так сильно страждає.

Восени верхівки зелених пагонів можна прищипнути, щоб покращити визрівання. Важливим є обов’язковий вологозарядковий полив, що допоможе хурмі підготуватися до зими.

Ось ці три вищенаведені – це найголовніші фактори. Але є інші…

Більше про хурму та вирощування див. на нашому сайті >>>

Висновок

Щоб гарантовано виростити хурму, купуйте віргінську хурму, сорти придатні для вашого регіону, із закритою кореневою системою. Перші два-три роки потрібно вкривати молоді рослини на зиму, потім вони самостійно впораються з морозами.

Ми пропонуємо саджанці віргінської хурми

Це дворічні саджанці (сіянці) кількох сортів віргінської хурми, які ми виростили з українського насіння, зібраного у Київській та Дніпропетровській обл.

В наявності є сіянці таких сортів:

Вебер (Weber)найморозостійкіша хурма, плодоносить на всій території України. Округлі плоди з темною м’якотою. Плоди цієї хурми солодкі (після першого заморозку), з сильним ароматом.

Н-118 (Early Jewel) – селекція США. Ранній сорт. Плоди великі, червонуватого відтінку, розм’якшуються, коли дозрівають. Регулярне плодоношення. Самоплідний.

Корп (Korp) – середнього терміну дозрівання (жовтень). Ягоди розміром 5-6 см. Зимостійкість висока. Цей сорт – “сестра” сорту Prok, але ягода смачніше і трохи більш рання.

Ціна саджанця із закритою кореневою системою (2-хрічка, контейнери 1-2 л) – 170 грн. Висота саджанця 10-15 см. Знижки від 3 шт. – 150 грн.

Для перезапилення та отримання кращого врожаю рекомендуємо висаджувати 3-4 хурми різних сортів.

P.S. Ми гарантуємо приживаність всіх наших саджанців, якщо діяти за нашими інструкціями. Висилаємо інструкцію з вирощування та догляду.

підбір рослин, розсадник, саджанці, хурма

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Підписатися на новини від Закоханих у сад у вашому месенджері:

Item added to cart.
0 items -
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину