ПЕКАН

найбільш цінний та перспективний горіх для України

ОПИС

Пекан, або карія іллінойська (Carya illinoinensis) – дерево, що походить із Північної Америки. Плоди – горіхи пекан дуже полюбляють американці, тому його ще називають “американський горіх“.

Корінні народи США, індіанці, вживали пекан у їжу протягом тисяч років, цінували його переваги — високу поживну цінність, ніжний смак, необмежений термін зберігання, у шкаралупі горіх не гіркне (ядро надійно захищене), не буває червивих пеканів. Пекан являв собою продовольчий стратегічний запас на час тривалих переходів, неврожаю та стихійних лих.

Нині це горіх №1 у США, де вирощується 80% усього світового обсягу пеканів. Американці щороку відзначають «Національний день горіха пекан» (National Pecan Day) 14 квітня. А з 1906 року дерево пекан є офіційним символом штату Техас.

Пекан був завезений у багато країн на різних континентах, де успішно вирощується як плодова і декоративна рослина.

Для України це перспективний горіх, який може рости та плодити по всій території країни, – важливо підібрати правильні сорти для вашого регіону, а також розташувати рослини на ділянці з урахуванням перезапилення та максимального сонячного світла.

Так є кілька гаїв вже дорослих, плодючих пеканів, яким вже по 50-60 років, у Кіровоградській, Херсонській та Одеській обл. До речі, наші саджанці, які ми пропонуємо, вирощені з насіння зібраного саме з цих інтродукованих місцевих дерев, тобто вони вже пристосовані до клімату України.

Пекан – культура, що швидко зростає, досягає великих розмірів раніше за інші горіхоплідні дерева. Але в перші 2-3 роки життя зростання уповільнене і рослина досягає висоти 40-50 см.

Тривалість життя пекана до 300 років, і весь цей час родить горіхи. Старі дерева дають 200–250 кг горіхів. При цьому практично не потребують догляду, стійкі до морозів та захворювань.

Крім цінних плодів, відомі чудові якості деревини пекана (та інших видів горіхів роду карія), — вона важка, міцна, в 5 разів міцніша за дубову. Величний та потужний пекан росте у висоту до 20-25 м, високі та прямі дерева використовуються для виробництва пиломатеріалів.

Зі змінами клімату цей горіх має більші перспективи для вирощування в Україні, ніж волоський. Так на Житомирщині у 2018 році було закладено перший промисловий сад із пеканів. Перспективним є використання пекана для спільних посадок з фундуком, а в міжряддях вирощування гарбуза та часнику, плюс організації пасіки. І корисно, і вигідно.

Плоди

смачніший та корисніший ніж волоський горіх

Пекан перевершує за всіма параметрами волоський горіх.

Усередині майже немає перегородок. Має тонкішу шкаралупу. Ядро легко чиститься та витягується – найчастіше просто руками, без будь-яких пристосувань.

Крім цього, ядро майже повністю заповнює горіх, тобто при тій же масі та об’ємі горіхів вихід ядра пекана більше, ніж волоського.

Вміст олії в ядрах пекана досягає 72% – лідер серед усіх горіхів.

На смак — солодкуватий і не має терпкості та гіркоти.

Термін зберігання пекана у шкаралупі – необмежений. У волоського горіха цей термін не перевищує одного року, адже повітря просочується всередину горіха і згодом горіх може згіркнути.

Пекан – лідер серед усіх горіхів за антиоксидантними властивостями, вмістом вітаміну Е, дубильними речовинами.

Вживайте пекан, якщо у вас: оксидативний стрес – порушення обміну речовин, надлишок вільних радикалів, втрата енергії, психоемоційний дискомфорт, пригнічення імунітету, порушення роботи внутрішніх органів та систем, тобто дисгармонія в організмі.

Пекан – це рівноцінна заміна продуктам тваринного походження, адже ядро горіха має один із найвищих показників жирності серед усіх рослинних продуктів і калорійність, близьку до калорійності вершкового масла.

Пекан має підвищений попит за дорожчою ціною. Ціна нечищеного пекана у півтора-два рази вище ніж чищеного (!) волоського горіха.

Пекан можна їсти сирим, підсолодженим або солоним.

Його широко використовують у випічці, наприклад, кавових тортах, і часто в поєднанні з шоколадом. На південному сході Сполучених Штатів традиційними солодощами є пекановий пиріг і цукерки з пекановим праліне.

Пекановий пиріг із прозорого заварного крему випікають на наперед запеченій формі для пирога. У неї наливається солодка суміш зі свіжих горіхів пекан, яєць, цукру, кукурудзяного сиропу та олії. Цей пиріг фактично став візитною карткою американської кухні, 12 липня тут відзначається «День пеканового пирога».

Декоративність

величне та потужне дерево
з міцною деревиною

Крім садових комерційних плантацій пекана, створюваних посадкою сортових саджанців, цю породу не тільки можна, але й необхідно вирощувати у багатоярусних природних садах з великою біорізноманітністю, а також в озелененні доріг та населених пунктів.

Це високе дерево з розлогою кроною: створює гарний мікроклімат, захищає вибагливі садові рослини від вітру та спеки, дає приємну тінь.

Пекан можна використовувати в алейних посадках, високих багаторядних живоплотах, – відстань між деревами до 10 м, а також як перший ярус в агролісництві – у цьому випадку рекомендована відстань 15-20 м. Ущільнювачами можуть бути алича, слива, персик, кизил, айва, низькорослі сорти фундуків та ін.

Декоративним є забарвлення листя пекана: навесні – світло-зелені, влітку – яскраво-зелені, восени – оранжево-жовті з цілою гамою відтінків.

Які ще є переваги використання дерев пеканів у природному саду:

  • гарно очищують повітря,
  • невибагливі у догляді, вітростійкі та морозостійкі,
  • не мають хвороб та шкідників в Україні,
  • дуже швидко ростуть після 5-6-го року, наприклад, у 15 років мають висоту 7-8 м,
  • добре витримують як посухи, так і високі рівні ґрунтових вод,
  • мають цінну тверду деревину, саме з них брати Райт створили перший літак у світі.

Вирощування пекана

посадка та догляд

Пекан – це невибаглива культура, що може рости практично на будь-яких ґрунтах. Посухостійкий, але любить вологу, виносить затоплення, може рости на ділянках з високими ґрунтовими водами, на берегах водойм.

Любить світло і тепло, тому для вирощування вибирайте найбільш сонячне і прогріте місце на своїй ділянці. Уникайте низин.

Пекан вимагає дренованих ґрунтів, тому вибирайте місце без застою вологи.

Перші три роки після посадки потрібно вкривати молоді деревця на зиму агроволокном або лапником, щоб запобігти вимерзанню. Дорослі дерева можуть перенести морози до –30°С.

ВАЖЛИВО! Для кращого приживання і вищої морозостійкості не можна порушувати центральний стрижневий корінь, тому купуйте саджанці тільки із закритою кореневою системою.

І ще важливо, не потрібно заливати водою маленькі саджанці, вони можуть загинути. А от посухи пекан не боїться, може довгий час обходитися без поливу.

Схема висадки 10х10 м або 8х8 м, з подальшим прорідженням (залишаємо найбільш продуктивні дерева). Для перехресного запилення дерева різних сортів повинні бути на відстані не більше ніж 50 м один від одного.

З урахуванням короткого періоду дозрівання горіхів у нашому кліматі, для центральної та північної України підбирайте сорти з раннім терміном плодоношення, північні та ультра-північні пекани.

За період більш вікової культури пекан у США виведено до 150 сортів, які різняться за формою, розміром та якістю плодів, врожайністю, морозо- та посухостійкістю, а також за стійкістю проти шкідників та хвороб.

Ми пропонуємо 8 гарних сортів пекана: найкращі з північних пеканів – Мелроуз (Melrose), Бартон (Barton); найбільш великоплідні та скоростиглі для більш південних та західних регіонів України: КейпФеар (CapeFear), Гразона (Grazona), Колумбіан (Columbian), Мохавк (Mohawk), Шавні (Shawnee), Кіова (Kiowa).

“Цей хлопець – справжній хитрун”, – каже Віктор Жадан про пекан, – “Квітувати він починає не раніше травня, поки не пройдуть весняні заморозки. Таким чином уникає підмерзання”кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник із селекції та насінництва, Віктор Жадан. Понад півстоліття свого життя присвятив вивченню горіхоплідних, є визнаним авторитетом для горіхівників України та Молдови.

Інструкція з посадки саджанців пекана

  1. Підготовка посадкових ям. Викопати ями розміром, що перевищує обсяг контейнера рослини в 1,5-2 рази. Якщо ґрунт піщаний, тоді на дно ями покласти глину шаром 10-15 см, зволожити, вирівняти й ущільнити (утрамбувати), щоб зробити глиняний замок.
  2. Посадка. Перед посадкою насипати в посадкову яму родючої землі (або верхній шар викопаної вами землі, змішаної з біогумусом), так, щоб при посадці коренева шийка дерева виявилася на рівні землі.
  3. Опустити саджанець у яму, засипати землею з біогумусом у прикореневій зоні, ущільнити, щоб у землі не залишилося повітря. Після посадки сформувати пристовбурне коло, пролити дерево водою 2 відра, замульчувати 7-10 см шаром соломи або листя.
  4. Мульчування. Перший час (1-2 роки), поки приживаються саджанці, поверхня під деревами повинна бути замульчованою (листям, корою, тирсою, соломою та ін.) Це допоможе зменшити кількість бур’янів та зберегти вологу. Надалі в пристовбурних колах можна висаджувати пряно-ароматичні рослини, квіти або висіяти білу конюшину (як газонну траву), які з одного боку залучатимуть до саду корисних комах і відлякуватимуть шкідників, з іншого боку збільшуватимуть родючість ґрунту, біорізноманіття та стійкість саду.

Відео: запис вебінару “Як виростити пекан?”

Ціна саджанців

В наявності трирічні саджанці ранньостиглих та північних пеканів, вирощені з насіння, висота від 40 см. Із закритою кореневою системою у глибокому контейнері 2 л.

Акція до 4 травня, знижки від 30 грн!

Ціна: 200 170 грн.

При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 180 150 грн.
– від 5 шт. по 160 130 грн.
– від 10 шт. по 130 100 грн!

Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.

Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.

Для замовлення оберіть сорти пеканів

Важливо! Самозапилення рідко дає хороші врожаї. Для перехресного запилення в саду висаджують пекани 3-4 сортів різних типів цвітіння, тому бажано замовляти не менше 3-4-х сажданців різних сортів.

Cape Fear

Сорт Cape Fear – кращий з сортів пекана, високоврожайний, великий і якісний горіх, сильне дерево з глибокою кореневою системою, рано вступає в плодоношення (на 7-8 рік). Тип цвітіння – I (протандрічний), запилювач сортів Melrose, Grazona, Super Stuart, Shawnee, Kiowa.

Shawnee

Сорт Shawnee – ранній урожайний сорт, дозріває за тиждень до сорту Stuart (стандарт для виміру інших сортів). Навесні зацвітає пізно, тому стійкий до заморозків. Тип цвітіння – II (протогенічний).

Немає у наявності

GraZona

Сорт GraZona – унікальний пекан з плодами округлої форми та тупою основою. Старий перевірений сорт, велике дерево з хорошою врожайністю. Тип цвітіння – II (протогенічний)

Немає у наявності

Columbian

Сорт Columbian, або Rome, – найбільш старий з сортів, перше дерево вирощено в 1840 році. Розмір горіха від великого до дуже великого. Якість горіха відмінне, зберігається довго.

Barton

Сорт Barton – самоплідний сорт. Дає горіх з тонкою шкаралупою, раннього терміну дозрівання. Перевага сорту – його життєва сила, стійкість до захворювань. Тип цвітіння – I (протандрічний).

Немає у наявності

Mohawk

Сорт Mohawk – один з найбільших і скоростиглих сортів пекана з тонкою шкаралупою, вимогливий до грунту, вологи і тепла (для визрівання плодів потрібно довгий спекотне літо). Тип цвітіння – II (протогенічний).

Немає у наявності

Super Stuart

Сорт Super Stuart – ранній і врожайний сорт, з тонкою шкаралупою. Відрізняється від Stuart округлою формою, великим розміром і масою плоду. Тип цвітіння – II (протогенічний).

Melrose

Сорт Melrose – північний пекан, що дає смачні плоди гарної якості, досить великі. Стійкий до хвороб та несприятливих факторів. Пізній сорт, плоди дозрівають наприкінці жовтня – початку листопада.

Kiowa

Сорт Kiowa має високоякісний горіх великого розміру. Сорт високоврожайний, вимогливий до умов вирощування. Плоди дозрівають наприкінці жовтня. Тип цвітіння – II (протогенічний).

Якщо ви вже додали до корзини бажані сорти, переходьте до корзини та оформлюйте замовлення

Підписатися на новини від Закоханих у сад у вашому месенджері:

Item added to cart.
0 items -
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину