Кедрова Сосна Жерарда

Смачний горіх “чилгоза”

ОПИС

Сосна Жерарда, або сосна Джерарда (Pinus gerardiana), ще відома як сосна чилгоза, — це сосна, яка походить із північно-західних Гімалаїв в Афганістані, північного Пакистану та північно-західної Індії, росте на висоті від 1800 до 3350 метрів, де морози досягають до -30°C (що відповідає 5-6 кліматичній зоні USDA). Зростає у міжгірських долинах за умов посушливого клімату, утворює ліси разом з гімалайським кедром.

У Європі з 1820, у культурі зустрічається рідко. Інтродукована Нікітським ботанічним садом, де у 125 років досягає висоти 18,5 метрів та діаметру 51 сантиметр, родить (дає горіхи).

Походження назви: на честь Патріка Джерарда (1795-1835), який служив в Індії британським офіцером, письменника-натураліста, брата Олександра Джерарда – дослідника Гімалаїв та Джеймса Джерарда – хірурга в Індії.

Висота дерева: до 20 м.
Тривалість життя: 300 років.
Шишки: кулястої форми, гарні та великі, до 15-20 (!) сантиметрів у діаметрі, сильно смолисті, червонувато-бурі, довго не розкриваються.
Хвоя: по 3 шт. в пучку, світло-зелена, щільна. Довжина хвоїнок досягає 5-10 см.

Ця гарна оригінальна, дуже декоративна сосна, безумовно, заслуговує на поширення на півдні, а зі змінами клімату, що на разі мають місце, то й по всій території України.

Сосна Жерарда є важливою горіхоплідною культурою Афганістану та Пакистану.

У ядрі насіння 31% густої жирної олії. Дає прозору, білу смолу з 23% скипидару.

Сосна дає високоякісну деревину, горіхи, цінну живицю, з хвої отримують вітаміни, готують протицинговий відвар.

У бруньках сосни містяться ефірна олія (до 0,4%), смоли, гіркі та дубильні речовини, сліди алкалоїдів, крохмаль, багато вітамінів, зокрема С і К. У медицині соснові бруньки використовують у вигляді відвару, настою та настоянки всередину як відхаркувальний, дезінфекційний та сечогінний засіб.

Плоди

кедровий горіх
З тонкою шкаралупою

Сосна чилгоза добре відома своїми їстівними кедровими горіхами, багатими вуглеводами і білками, які цінуються за свій неповторний смак та аромат. Насіння місцеві називають і продають як “chilgoza”, “neja” (однина) або “neje” (множина).

Чилгоза є однією з найважливіших товарних культур племінних людей, які проживають у районах Кіннаур і Чамба в Гімачал-Прадеш, Індія. Насіння дуже дороге і приносить непогані гроші місцевим жителям. Продається приблизно за 2000-3600 індійських рупій ($24-$53) за кілограм.

Насіння великого розміру, до 20-25 мм завдовжки, з тоненькою шкаралупою! В 1 кг налічується від 2,5 до 3,5 тисяч насінин.

З насіння місцеві роблять горіхове молоко, яке п’ють як загальнозміцнювальний засіб при атеросклерозі, нервовій перевтомі, стресі, хворобах нирок і виразковій хворобі шлунка; дають матерям, що годують, і немовлятам.

Спиртовий настій горіхів застосовується зовнішньо при суглобовому ревматизмі, подагрі, артритах.

Живиця сосни з давніх-давен використовувалася для загоєння ран, порізів, опіків. Також загоювальну дію мають просочені пов’язки та пластир. Смола оберігає рани від зараження і навіть зупиняє гангренозний процес.

Декоративність

Великі шишки та щільна крона

Що виділяє сосну Жерарда з інших великих сосен?

Те, що стовбур молодої сосни нерідко гілкується від поверхні ґрунту. Що разом із щільною округлою кроною, яка у дорослому віці стає правильною пірамідальною, робить її особливою та неповторною.

Кора гладенька з численними світло-зеленими, жовтими і сірими плямами, відшаровується великими фігурними пластинками, відкриваючи новий зелений шар, від чого стовбур дерева здається мозаїчним.

Крім того, цю сосну прикрашають дуже великі гарні шишки оригінальної форми.  Див. на фото нижче.

Відео сосни Жерарда:

Вирощування

посадка та догляд

Особливості: сосна Жерарда добре росте в дренованому піщаному або суглинному ґрунті, хоча в природі також зустрічається на глинистих ґрунтах, посухостійка, помірно морозостійка (6-а зона USDA, вимагає укриття в молодому віці).

Вирощування з насіння: Насіння має специфіку зберігання, швидко втрачає схожість при неправильному зберіганні.

Висівати потрібно тільки свіжозібрані горіхи (це десь листопад – грудень) якщо є можливість і наявність теплиць, що опалюються. Зберігати можна до весни в холодильнику поліетилену без перліту або іншого субстрату на нижній полиці для овочів.

З нашого досвіду невелика стратифікація (протягом 3-4 тижнів) у вологому агроперліті при температурі 0…+5°С стимулює дружнє проростання. Насіння добре проростає: схожість 90% і більше. Див. на фото.

Насіння треба висіяти у горщики або, що краще, в глибокі контейнери (висотою 20-25 см), – адже проростки мають потужне стрижневе коріння. Та й при пересадці сіянець може травмуватися і загинути.

Найкращий субстрат для вирощування: торф або компост (перегній) + грубозернистий пісок (річковий) + садовий ґрунт у рівних частинах 1:1:1. Також бажано додати до цієї суміші агроперліт у співвідношенні 1:10.

Сіянці потребують достатнього освітлення, гарно ростуть на сонячному місці. Не переносять перезволоження, тому поливати треба помірно.

Посадка та догляд за саджанцями: висаджувати на постійне місце краще саджанці 2-3 річного віку. Вибирайте захищене від вітру місце, яке гарно прогрівається.

Готувати яму під посадку у 2 рази більшу, ніж розмір контейнера. Добре пролийте яму водою (особливо, якщо ґрунт сухий), на дно додайте компосту, перемішуючи з землею. Важливо при посадці зберігати цілісність кому та не заглиблювати кореневу шийку.

Перші роки рекомендується на зиму укривати саджанці агроволокном та захищати ґрунт від перемерзання, наприклад, мульчувати соломою.

Краще висаджувати декілька саджанців – для кращого перезапилення, а також на випадок, якщо не всі виживуть. Схема посадки: відстань між дорослими рослинами – від 3-5 м, але можуть рости й ближче. Для максимального плодоношення рекомендована відстань 8-10 м. Пересадку у дорослому віці сосни не люблять.

Ціна саджанців

В наявності 2-х річні саджанці сосни Джерарда, висота 10-15 см. Із закритою кореневою системою у глибокому контейнері 1-2 л.

Ціна: 200 грн.

При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 170 грн.
– 5-9 шт. по 160 грн.
– від 10 шт. по 150 грн.

Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.

Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.

Item added to cart.
0 items -
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину