Чекалкін горіх

найкрасивіший кущ з їстівними горіхами

ОПИС

Чекалкін горіх, або ксантоцерас горобинолистий (Xanthoceras sorbifolium) серед усіх горіхоплідних культур заслуговує на окрему розмову. Він не тільки їстівний, але дуже декоративний – і ефектним рясним цвітінням, і різьбленим горобиним листям, і химерно вигнутим стовбуром.

Його батьківщина – Північний Китай, де його було відкрито наприкінці 19 століття Аббе Девідом. Набув поширення по всьому світу, але у нас поки що практично маловідомий.

Ксантоцерас був описаний Джозефом Хукером, директором Королівських ботанічних садів Кью, як:

… один із найпривабливіших і найцікавіших витривалих садових чагарників, які були інтродуковані протягом багатьох років

Чекалкін горіх – жива емблема Устимівського дендропарку в Глобинському районі, недалеко від Кременчука, – це південь лісостепу в досить посушливій зоні, де він добре цвіте і плодоносить: у колишніх парадних воріт висаджена пахуча «біла» стіна з ксантоцерасу (див. на першому головному фото), найстарішому з яких уже 110 років.

Також ксантоцерас можна побачити у Національному ботанічному саду ім.Гришка, де він цвів і плодоносив навіть після тривалих сильних морозів узимку 2005-2006 років, коли температура опускалася до –28°C.

Він росте деревом чи чагарником, висотою до 3-4 м. За гарних умов росте помірно, за 5-6 років досягає півтораметрової висоти.

У цвітіння та плодоношення вступає рано, з 3-4 року. При цьому тривалість життя до 200 років!

Завдяки своїм перевагам, чекалкіну горіху має знайтися затишне містечко в кожному саду, нехай навіть і найменшому!

Невибагливий до ґрунтів, дуже посухостійкий і переносить навіть великі морози, у дорослому віці до –34°С, адже у природі росте на кам’янистих пагорбах і височинах. Підтверджуємо невибагливість, у 2019 році ми висадили у себе п’ять своїх саджанців, всі вони чудово перезимували та вижили, незважаючи на пізню весну зі зворотними заморозками (при цьому деякі волоські горіхи, пекани та їстівні каштани – постраждали).

Декоративний, естетично виглядає весь вегетаційний період, особливо в період цвітіння – великі ароматні грона квітів! Використовується у дизайні садових ділянок як солітер, а також для паркових зон, горбистих та гірських ландшафтів.

Їстівні не тільки горішки (вони трохи гірчать у сирому вигляді, а підсмажені нагадують за смаком кедровий горіх і мигдаль, містять 64% жиру), – в їжу також можна вживати квіти, з них варять варення, та листя, яке додають у салати.

Чекалкін горіх – це медонос, що цвіте в травні до повного розпускання листя, – його запашні квіти приваблюють у сад різних запилювачів, у т.ч. бджіл.

На батьківщині його використовують для відновлення ґрунтів у посушливих районах, а також для виробництва олії.

Плоди

За смаком нагадують їстівні каштани

Плоди являють собою грушоподібні шкірясті коробочки. Капсули спочатку зелені і нагадують лушпиння чорного горіха, але пізніше стають коричневими і розпадаються на три камери, які містять блискуче чорне насіння розміром 1,5-2 см (схожі на ліщину).

Плодоносить чекалкін горіх щорічно.

Листя, квіти та насіння – їстівні.

Горіхи дуже поживні, як рослинне джерело білку, незамінних амінокислот. Так, білкова ефективність ядра у 3 рази вище, ніж у концентрованих білків із сої та насіння соняшника.

Також ядро – це засіб народної медицини для лікування енурезу в Китаї, і в останні роки розроблено серію фармацевтичних препаратів.

Вживають горіхи як у сирому, так і в смаженому чи вареному вигляді. Крім того, їх висушують, очищають від шкірки, підсмажують та перемелюють на борошно.

Одна з найцінніших олійних культур у себе на батьківщині. Ядра містять до 70% олії!

У Китаї його вирощують на площі близько 50 000 гектарів (важливим є, що чекалкін горіх можна вирощувати на землях непридатних для агровиробництва), а річний обсяг виробництва олії становить понад 3750 тонн. Ідея використання ксантоцерасу у виробництві біодизелю отримала особливу підтримку з боку китайського уряду.

Декоративність

Надзвичайно ефектне цвітіння

Дивним чином ксантоцерас недостатньо використовується в наших ландшафтах, хоча він є декоративним весь сезон, витривалим у дорослому віці, ще й напрочуд довговічним, – ідеальна рослина для природних садів, що потребують мінімального догляду.

Напевно це пов’язано з його невідомістю та недоступністю, але ми, Закохані у сад, вирішили трохи змінити цю ситуацію 😀

Листя

Ксантоцерас має блискуче-зелене складне листя, яке нагадує листя горобини, звідси специфічний епітет горобинолистий. Перисті листя мають дуже вузькі листочки, які досить глянцеві.

Ця рослина, безсумнівно, створює тонку текстуру ландшафту, а осінній колір може варіюватися від приглушено-золотистого до яскраво-жовтого.

Стовбур та гілки

Ксантоцерас часто має кілька вигнутих стовбурів, хоча деякі з рослин є одностовбурними та розгалуженими досить низько від землі.

З віком форма стає більш прямою з жорстким, грубим розгалуженням, хоча квіти можуть певною мірою згинати гілки на піку цвітіння.

Завдяки таким цікавим гілкам та стовбуру чекалкін горіх гарно виглядає також і взимку.

Китайський квітучий каштан

В Америці чекалкін горіх називають китайський квітучий каштан, або Жовторіг. Остання назва рослина отримала завдяки оранжево-жовтим роговим придаткам між пелюстками, а також листям, які восени стають яскраво-жовтими.

Запашні квіти, що розпускаються в травні, з’являються на кінцевих кистях, білі з дуже світло-зеленими смужками та центром, який старіє від жовтого кольору на найновіших квітках до чудового червоно-помаранчевого кольору на старих квітках.

Ці рясні квіткові скупчення можуть досягати 25 см у довжину, а окремі квіти мають приблизно 2,5 см у діаметрі з п’ятьма пелюстками.

Ксантоцерас зустрічається в озелененні Пекіну та зазвичай у багатьох інших китайських містах – як невелике міське дерево.

Майте на увазі, що ксантоцерас цвіте на старій деревині, тому будь-яку обрізку слід проводити відразу після циклу цвітіння, подібно до підходу з бузком.

Навіть одна рослина ксантоцерасу може цвісти та плодоносити, хоча кілька екземплярів забезпечать більшу врожайність.

Незалежно від того, чи використовується чекалкін горіх у змішаних посадках чи як весняний елемент на видному місці, він, безсумнівно, заслуговує на ширшу обізнаність, доступність і використання своїх переваг.

Вирощування КСАНТОЦЕРАСА

посадка та догляд

Ксантоцерас – це реліктова рослина, що збереглася лише на півночі Китаю у гірській місцевості на висотах від 300 до 2000 м. Добре росте в пустельних горах, на крутих схилах пагорбів (крім тінистих схилів), безплідних балках та піщаних землях. Гарні деревостани також були виявлені на сухих, засолених, лужних, кам’янистих і вапняних ґрунтах.

Чекалкін горіх досить чутливий до надмірної вологи або важких ґрунтів, які залишаються вологими. Загалом ця рослина не надто вибаглива до ґрунту, хоча знову ж таки дренаж важливий.

Суглинистий ґрунт був би ідеальним, але не є необхідним для успіху цієї довговічної деревної рослини, а слабокислі або лужні ґрунти цілком підійдуть для вирощування. Рекомендований діапазон pH від 5,5 до 8,5.

Ксантоцерас дуже чутливий до сильної тіні, де він просто погано росте чи цвіте. Ідеальним є сонячне місце, разом з сильною літньою спекою.

Ця рослина не має проблем з шкідниками або хворобами, хоча іноді спостерігаються грибкові захворювання у саджанців та деревини, що не повністю дозріла та підпадає під морози. Витримує тривалі морози до –20°С без ушкоджень, короткостроково до –34°С. Тому рекомендується укриття на зиму молодих рослин.

Ксантоцерас має м’ясисті, волокнисті корені, що ускладнюють його пересадку. Зазвичай спостерігається високий відсоток смертності при пересадках, – це пов’язано саме з чутливою структурою кореня. Делікатне поводження є необхідним на всіх етапах посадки. Тож відразу висаджуйте саджанці на постійне місце.

Рекомендована відстань між рослинами 2-4 м. Це залежить від умов ділянки, – чим краща родючість ґрунту, тим ближче можна садити, – щоб не було конкуренції між рослинами.

Незважаючи на стійкість до посух та поганого харчування, належне зрошення та добрива значно прискорюють зростання, початок плодоношення та врожайність чекалкіного горіху.

Обрізка в перші три-чотири роки важлива, щоб зменшити цвітіння і плодоношення та для створення ідеальної архітектури крони.

Відео: про вирощування чекалкіного горіха з насіння

Ціна саджанців

В наявності саджанці чекалкіного горіха, вирощені з насіння, висота від 15-20 см. Із закритою кореневою системою у глибокому контейнері 2 л.

Ціна: 160 грн.

При замовленні від 3-х шт. знижки:
– 3-4 шт. по 140 грн.
– 5-9 шт. по 130 грн.
– від 10 шт. по 120 грн.

Продукція відвантажується за 100% передоплатою. Оплата можлива будь-якою банківською карткою або ін.

Відправляємо по Україні транспортною компанією Нова пошта.

Підписатися на новини від Закоханих у сад у вашому месенджері:

Item added to cart.
0 items -
0
    0
    Ваша корзина
    Ваша корзина пустаПовернутися до магазину